Україна завжди була багата на самобутні таланти . Ніякій силі не осквернити тієї землі, «що освятив Тарас Шевченко своїми муками».
Україну прославили у віках її видатні сини й дочки. Це філософ і поет, мандрівний вчитель -Григорій Сковорода, це каменяр-Іван Франко, поетична квітка –Леся Українка.
В усі часи знаходились безстрашні жінки, котрі відкрито і сміливо говорили із суспільством про його проблеми. Через свої твори та книги намагалась це робити і Костянтина Малицька –українська письменниця, педагог, громадська діячка. В літературі вона виступала під псевдонімами:Віра Лужанська,Віра Лебедова,Чайка Дністрова.
30 травня Лужанська бібліотека спільно із Чернівецькою обласною універсальною бібліотекою ім.М.Івасюка провели літературну подорож приурочену 145- річниці від дня народження активної діячки культурно-освітніх товариств Галичини та Буковини початку ХХ століття-Костянтини Малицької. Доля письменниці тісно пов`язана із Лужанами , у 1903 році розпочався буковинський період її життя, цьому посприяв тодішній інспектор шкіл Буковини-Омелян Попович , який запросив літератора –вчительку в село Лужани.
Про те ,що тут жила і творила великої душі людина, патріотка розповідає «Літературно-мистецька енциклопедія Кіцманщини» Ростислава Дуба. Старше покоління добре знає одну із її пісень «Чом,чом,чом ,земле моя…»,яка була написана в 1904 році саме тоді ,коли вона перебувала в нашому краї.
Літературна мандрівка покликала до Лужанської бібліотеки дуже багато цікавих людей серед яких була викладач Чернівецького національного університету ім.Ю.Федьковича , доцент кафедри сучасної української мови, дослідник життя і творчості К.Малицької, упорядник та авторка передмови книги Чом,чом,земле моя…»-Валентина Остапівна Бузинська, яка розповіла про історію видання книги творів письменниці.
Читачі , бібліотекарі, вчителі та учні Лужанського ЗНЗ I-III cт.ім.В.Орелецького познайомилися Із підбіркою краєзнавчої літератури , в якій були дуже цікаві факти життя талановитої жінки та вчительки.
Виставку літератури підготувала та провела завідувач відділом краєзнавства Чернівецької обласної наукової бібліотеки ім.М.Івасюка–Шарабуряк Леся Юрівна .
Перед гостями виступила Лужанський селищний голова Наталія Миколаївна Катрюк, яка допомогала в організації такої цікавої зустрічі. Вона розповіла про маловідомі факти з життя письменниці, назвала навіть вулицю та будинок ,в якому мешкала Віра Лебедова, перебуваючи в Лужанах та наголосила, що надзвичайно важливо в наш час бути патріотом рідної землі, знати свої корені.
З художнім словом перед присутніми виступили вчитель української мови та літератури Юречко Інна Орестівна та учні 7-8 класів Лужанського ЗНЗ I-III ст.ім.В.Орелецького, які інсценізували уривок із оповідання К.Малицької «Найменший». Дуже емоційно читали вірші читачі бібліотеки –Кулька Христина та Родич Вікторія. Своїми враженнями та словами вдячності поділилася директор Кіцманської ЦБС – Орися Миколаївна Сухолотюк.
Хочеться подякувати за гарні пісні Івану Гаврилюку,які прозвучали на заході та директорам будинків культури сіл Брусниця -Брицькій Василині Митрофанівні та Берегомет- Заремській Сільві Євгенівні за допомогу в організації заходу.
У кожного рідний край ,один –єдиний. І куди б не закинула нас доля, ким би ми не стали в житті, нам ніколи не забути стежини до рідного дому . Ми завжди бережемо в пам`яті все, що пов`язане з рідним куточком .
Наталія Савка
Бібліотекар Лужанської бібліотеки
|